90-60-90 Operasyonu

08 Ocak 2011, 09:15

Aralarında Didem Erol, İrem Otuz, Ela Yeşil, Aslı Egemen Kökçe gibi tanınmış mankenlerin de bulunduğu 52 kişi fuhuş operasyonu kapsamında gözaltına alındı. 27 kadın serbest bırakıldı

 
Levent ALBAYRAK / İSTANBUL
Mankenlere şafakta fuhuş operasyonu... Polis İstanbul'da sabaha karşı 70 ayrı adrese eşzamanlı operasyonlar düzenlendi. İfadeleri alınanlar arasında ünlü mankenler de var.

YEDİ AYLIK TAKİP
Emniyet'e getirilen isimlerden bazıları daha önceki fuhuş operasyonlarında da gözaltına alınmıştı. Ela Yeşil ismini kullanan manken  Hanife Yeşil, fuhuş yaptığı iddiasıyla müşteri kılığındaki polis tarafından yakalanmıştı. Yeşil borçlarını ödemek için ilk kez fuhşa yeltendiğini söyledi. Polis, Yeşil üzerinden fuhuş olayında başka kimlerin olduğunu araştırdı. Yedi ay süren takipte kamuoyunda yakından bilinen bir fuhuş operasyonunda elebaşı olarak yakalanan Dinçer D.'nin cezaevinden çıktığını ve yeni bir fuhuş organizasyonu içinde olduğunu tespit etti. Şişli'de bar işleten Dinçer D.'nin kadınları lüks otellerde erkeklerle buluşturduğunu tespit eden polis, kadınların bin ila beş bin lira arasında pazarladığı bilgisine ulaştı. Dinçer D.'nin yaptığı şifreli konuşmalar da tek tek deşifre edildi.

Dün sabah saat 05.00'te harekete geçen yaklaşık 300 polis, 70 evi bastı. Dinçer D., Bülent T. ve Suat Y.'nin de aralarında bulunduğu 25 aracı gözaltına alındı. 

27 KADIN SERBEST BIRAKILDI
Çetenin fuhuş yaptırdığı iddia edilen ünlü mankenler Didem Erol, Ebru Şancı, İrem Otuz, Hanife Yeşil, Hatice Hilal Parıldı, Pervin Körükçü,  VJ Aslı Egemen Kökçe ile 24 kadın yakalandı. Gözaltına alınan 52 kişi emniyete getirildi. Mağdur sıfatıyla ifade veren 27 kadın sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldı.


Mankenlere özel ilgi
Gözaltına alınlardan 7 mankenin nezarethanelere konulmadığı mutfak ve bekleme odalarında bekletildikleri ortaya çıktı. Gözaltına alınan ünlü Manken Didem Erol'un avukatıı Gülgün Çavuşoğlu ise müvekkilinin mağdur olduğunu, isminin geçmesi üzerine bilgisine başvurulmak üzere emniyete getirildiğini belirtti.


Sıra müşterilerde
Takibe iş, sanat ve spor dünyasından ünlü erkeklerin de takıldığı öne sürüldü. Müşterilerin çeteyle şifreli konuştuğu belirlendi. Bazı müşterilerin kadınlara evlenme teklif ettikleri ancak çetenin bu isteğe olumlu yanıt vermediği tespit edildi. Bazı müşterilerin de kadınların başka erkeklere pazarlanmaması için çeteye ekstra para ödediği ve 'Onu nikahıma alacağım. Başkasına göndermeyin' dedikleri öne sürüldü. Müşteri olarak tespit edilen isimlerin önümüzdeki günlerde emniyete çağrılacağı kaydedildi. Polis soruşturmanın sürdüğünü ve gözaltı sayısının artacağını söyledi.


Gaz yolsuzluğu çetesi çökertildi
14 İldeki 20 hastanenin tıbbi gaz ihalelerine fesat karıştıran çeteye yönelik 'Oksijen' operasyonunda 35 kişi gözaltına alındı. Aralarında bir hastane müdür yardımcısının da bulunduğu zanlıların 89 ayrı ihaleye fesat karıştırdıkları saptandı. Rekabet Kurumu'nun, söz konusu firmalara yıllık cirolarının yüzde 3'ü oranında ceza kestiği bildirildi. Ankara'da sorgulanan zanlılardan 20'si savcılık talimatıyla serbest bırakılırken 15'i kişi 'suç örgütü kurmak, ihaleye fesat karıştırmak ve sahtecilik' suçlarından adliyeye sevk edildi (Akşam)
Yorum YazGüncel kategorisindeki tüm haberler »

Bu habere henüz yorum yazılmamış. Yorum yazmak için tıklayınız...