Muavenet Faciasını hatırlayan var mı?

02 Ekim 2009, 00:22

 

 

Yine 2 Ekim ve ben bir daha sorayım: 2 Ekim 1992de, Muavenet Fırkateynimiz tatbikatta Amerika tarafından neden vuruldu? Ve asıl soru: Tatbikat neden kesilmedi? Hiç bir şey olmamış gibi devam etti?

Muavenet Faciası, Devletin Millete unutturmaya çalıştığı çok hazin bir olaydır. Kısaca hatırlatayım: 2 Ekim 1992de Egede bir NATO deniz tatbikatı vardı. Tatbikatın adı, Display Determination 92. Vakit gece yarısı herkes uykudaydı.

Amerikan Uçak gemisi SARATOGA durup dururken attığı 2 füzeyle bizim Muavenet Fırkateynini vurdu. Füzenin biri kaptan köşküne diğeri savaş harekat merkezine çarptı. Gemi komutanı Kurmay Yarbay Kudret Güngör dahil 5 şehit ve de 22 yaralı.

Muavenet kullanılmaz hale geldi ve tatbikat dışı kaldı. Şu noktaya bir daha dikkat edelim; tatbikatta kesinlikle gerçek silah kullanmak yoktu. Saldırı yeşil peryodda, yani dinlenme-uyku zamanında iken meydana geldi.

 

Muavenet Fırkateynimize atılan füzeler hava savunma füzesi Sea Sparrowdu. Bu saldırı bu füzelerin deniz hedefine karşı kullanıldığı ilk ve tek olaydır! Sea Sparrow öyle bir kişinin nişan alıp atabileceği bir füze değildir. Atılması için bir kaç aşama ve komutan onayı gerektirir. Dolayısıyle bu saldırının "kazaen" olması da mümkün değildir. Amerikan Hükümeti olaya "kaza" demiş, bizim hükümet de buna kuzu kuzu razı olmuştur.

 

Zaten Amerikan gemileri alarmda filan değildi. Tatbikat bölgesi ne Rus ne Kuzey Kore ne de Çin kıyılarıydı. Saros Körfezi açıklarıydı. Yani, Amerikan güçlerini gerecek hiç bir durum yoktu. Yapılan saldırının boyutları Süleymaniyedeki çuval olayından çok daha büyüktür. 5 Şehit 22 gazinin yakınlarının yaşadıkları, başlı başına bir insanlık faciasıdır.

 

Muavenet olayında gereken "şahsiyetli" tepki gösterilseydi, Süleymaniyedeki çuval olayı da olmazdı. 5 şehit 22 yaralı varken, gemimiz hurdaya dönmüşken, bizim "komutanlar" tatbikatı kesmedi. Bu utanılacak bir olay ve de bir skandaldır. Sanki NATO görevi, milli görevden, hakiki komutanlıktan daha önemliydi! Bu olay bir başka ülkede olsa derhal tatbikat kesilirdi. Kesmeyen komutanlar mutlaka yargılanırdı. Hatırlatalım, o zamanki Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, Deniz Kuvvetleri Komutanı da Vural Beyazıt idi.

 

Olaydan sonra devlet şehit ve gazileri yalnız bıraktı. Gaziler Amerikan Ordusuyla karşı karşıya kaldı. Gazilerin açtıkları dava 7 yıl sürdü. Amerikan mahkemesi olayın askeri bir olay değil siyasi bir olay olduğuna, dolayısıyle bu davaya bakamayacağına karar verdi. Böylece gemimizi "siyaseten vurulduğu" Amerikan mahkemesi tarafından da ifşa edilmiş oldu.

NEDEN VURULDU?

O günlerde Muavanetin vurulması dahil 6 ay içinde şunlar oldu:

2 ekim 1992 Muavenetin vurulması.

24 ocak 1993 Uğur Mumcu suikastı. 

17 şubat 1993 Eşref Bitlis uçağının düşmesi.
17 Nisan 1993 Cumhurbaşkanı Turgut Özal' ın (ani) ölümü.

O günlerde  ABDnin PKKya yardım ettiği bazı Türk komutanlar tarafından açıklanmıştı.

TSK ile ABD Ordusu arasında sürtüşme vardı.

 

TÜRKİYE ŞEHİTLERİNİ YİNE UNUTTU

Bugün Muavenet Fırkateynimizin ABD tarafından vurulmasının yıl dönümüydü ama.. 5 şehit 22 gazimizi, ailelerinden başka kimse hatırlamadı...

Hiç bir gazete yazmadı, hiç bir televizyon göstermedi. Hiç bir devlet kuruluşu şehitlerimizi anmadı. Balık hafızalı Türkiye şehitlerimizin kemikleri sızlattı.

MUAVENET ŞEHİTLERİ

Komutan: Kurmay Yarbay Levent Kudret Güngör.Teğmen Alper Tunga Akan, Astsubay Serkan Aktepe,Telefoncu ikmal çavuş Mustafa Kılınç,Topçu er Recep Akan.

Hepsinin ruhu şad olsun.

 

2003'te yaptığım Belgeselimi izleyin:   MUAVENET 

 

tuncer.bahcivan@gmail.com          www.gazeteci.tv

 

 

 

 

 

 
Yorum Yaz

mehmet atıf göymen  05 Ekim 2010, 02:54
Muavenet gemisinin vurulduğu tarihle , kuzey ıraktaki sözde kürt devletinin kurulduğu tarihin çakışması düşündürücüdür. Ayrıca ABD mahkemesinin bu olay politik mesele diyerek, kazazade ailelerine tazminat ödememesi dahada düşündürücüdür. Acaba o gün, bu kaza gündemi değiştirmek içinmi yapılmıştır iyi deyerlendirilmelidir? Artık, dostumuzuda, düşmanımızıda tanıyalım, uyumıyalım.
Aslı  07 Ekim 2009, 15:43
Asıl facia tatbikatın devamıymış
deniz  06 Ekim 2009, 12:05
amerikanın kendi çıkarları doğrultusunda davranırken dünyayı insanlığı nasıl hiçe saydığının bir göstergesi bizde her zamanki gibi sadece seyrediyoruz
Sefer  04 Ekim 2009, 19:25
komutsan önce milletini düşünür sonra askerini, bu olayda Natoyu düşünmüşler milletin verdikleri haram olsun. Çürük elma heryerde olur ama çoğunluk olmamalı
Arif  02 Ekim 2009, 14:35
Milli olmayanı komutan yapmasınlar çözüm budur. Ne geldiyse bu natomermer kafalardan geldi
Eren Kona  02 Ekim 2009, 13:53
Bu skandalı hep hatırlattığınız için teşekkür ederim. tatbikatı kesmeyen komutanları da Allaha havala ediyoruz yazıklar olsun
Ayhan Altunkaş  02 Ekim 2009, 12:53
Amerika daha sonra bize 6 tane hurda savaş gemisi verdi ve sözüm ona kendini afettirdi.Geride kalan yaralı askerlerimiz kolu bacağı kopmuş kişilerdir.Yaralı deyip geçmeyelim... Aslında bütün savaş gemilerimize de Muavenet 1,2,3,4.... gibi isimler vermemiz gerekir.
Ayhan Altunkaş  02 Ekim 2009, 11:40
Muavenet'in vurulması çok anlamlıdır.Çanakkale deniz savaşında düşmanlara kök söktüren savaş gemimizin adı da Muavenet dir.1992 de aslında 1915 yılının intikamını almışlardır.Uyumayalım , uyutmayalım.
Bugün hangi gazetelerde bu haber var acaba?
Derviş  02 Ekim 2009, 10:49
NATO dan daha önemlisi varmı gemiye gelinde ABD verdi ABD aldı ne olmuş yani
Denizci  02 Ekim 2009, 10:21
halkımız deniz seki hükümetimiz kürt açılımıyla meşgul. Sayın Bahçivan,Genelkurmay da bu konuyu unutun diyor ortalığı bulandırmayınız lutfen.