Delik yelek!

Türkiye'ye kaçak yollarla sokulan sahte etiketli Çin malı çelik yelekler üç ayda kuşun geçirmezlik özelliğini yitirip normal kumaşa dönüşüyor. Bilmeden bu yelekleri giyen binlerce güvenlik görevlisi risk altında
Bu haber 2011-10-17 04:16:48 eklenmiştir.

HAYATIN her alanına giren ucuz ve kalitesiz Çin malları bu kez güvenlik zafiyeti doğurdu.
Başta terörle mücadele polisleri olmak üzere binlerce güvenlik görevlisinin olası çatışmalarda kurşunlardan korunmak için giydiği çelik yeleklerin bir kısmının Avrupa ya da ABD markalarının sahte etiketleriyle Türkiye'ye sesiz sedasız sokulan Çin malı yelekler olduğu ortaya çıktı.
Adı çelik olmasına karşın metal kullanılmayan, özel bir kumaştan yapılan ABD ve Avrupa malı yeleklerin dayanıklılık ömrü ortalama 5 yıl olmasına karşın, sahte etiketlerle satılan Çin işi yeleklerin ömrünün en fazla üç ay olduğu, bu süreden sonra sıradan kumaşa dönüştüğü belirtildi. Kaliteli balistik yeleklerin fiyatları ise 400 ila 800 euro arasında değişirken Çin işi taklit yelekler 100 ila 300 dolar arasında satılıyor. Çin malı yeleklerin, piyasadaki orijinal yeleklerden kat kat ucuz olduğu için özellikle özel güvenlik şirketlerince tercih edildiği, sahte etikete kanan bağışçılar aracılığıyla Emniyet'te kadar girdiği belirlendi.
Özellikle karakollara bağışlanan çelik yeleklere dikkat çeken Acar, 'Bu tür alımlarda mutlaka çelik yeleklerin test edilmesi gerekir. Hayırlı bir iş yapalım derken Çin malı yeleklerin satın alınması söz konusu olabiliyor. Bu tür durumlarda alımı yapacak kurum, kuruluş ya da kişilerin yanlarında mutlaka konunun uzmanı kişilerle hareket etmesi gerekir. Aksi takdirde balistik yelek yerine üzerine giyilecek boş bir ağırlık satın alınmış olunur'  uyarısında bulundu.

etmnccccccc.jpgKALBURA DÖNDÜ
YELEKLERDEKİ bu açığı tespit eden güvenlik araç ve gereçleri uzmanı Halil Acar büyük tehlikeye dikkat çekti.
Türkiye'ye gerek kaçak, gerekse farklı bir malzemeymiş gibi sokulan Çin malı çelik yeleklerin, yaptıkları deneme atışlarında kurşunu geçirdiğini tespit eden Acar, AKŞAM için de bu yeleklerden birine poligonda atış testi uyguladı. 'Kurşun geçirmeyen' Çin malı yelek testte deyim yerindeyse kalbura döndü. Kurşun geçirmezlik özelliğini yitiren ve delikli etamin kumaşından farksız hale gelen bu yeleklerin piyasadan toplatılmaması halinde terörle mücadele polisinden banka görevlisine kadar birçok güvenlikçinin hayatı risk altında olacak.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
  9 + 3 = ? İşlemin sonucunuz yazınız.
 
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Gazeteci.TV
© Copyright 2013 Gazeteci.tv. Tüm hakları saklıdır. Bu site Copyright Gazeteci.tv haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi