Savunma'da artık Made in Turkey dönemi

Türk savunma sanayi şirketleri, geçen yıl çeşitli ülkelere aralarında zırhlı araçlar, hava savunma sistemleri, roket sistemleri, simülatörler, gemiler ve yazılımların da bulunduğu 1 milyar 90 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi
Bu haber 2012-05-08 11:40:41 eklenmiştir.

 

Türk savunma sanayi şirketlerinin ihracatı, ilk kez 1 milyar sınırını aştı. Savunma sanayi şirketleri, geçen yıl çeşitli ülkelere aralarında zırhlı araçlar, hava savunma sistemleri, roket sistemleri, simülatörler, gemiler ve yazılımların da bulunduğu 1 milyar 90 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM), alımlarda maksimum yerli katkı şartı, ofset politikası ve yerli sanayini destekleme stratejisi, sektöre adeta altın yıllarını yaşatıyor. SSM bünyesinde yürütülen modernizasyon projelerinin toplam bedeli 27 milyar dolara ulaştı. Bu projelerin yüzde 90'ı ise yerli sanayinin katılımıyla hayata geçirildi.

SSM'nin 2011 Yılı Faaliyet Raporu'ndan derlediği bilgilere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanma oranı her geçen yıl artıyor. 2006 yılında yüzde 36,7 olan bu oran, 2008'de yüzde 44,2'ye 2009'da yüzde 45,7'ye, 2010'da yüzde 52,1'e yükseldi. Teknolojik açıdan dışa bağımlılığı ve ekonomik açıdan kaybı göstermesi açısından önem taşıyan bu oran, geçen yıl sonu itibariyle yüzde 54 oldu.

Toplam savunma ve havacılık sektör cirosu ise bir önceki yıla göre yüzde 18 artarak 4,38 milyar dolara yükseldi.

Yabancıların, son yıllarda Türk savunma sanayi ürünlerine yönelik artan ilgisi, ihracat rakamlarında kendini gösterdi. Sektörün sürdürülebilirliği açısından kritik önem taşıyan savunma ürünleri ihracatı, 817 milyon dolara çıktı. Bu rakama, savunma sektörünün bir yan ürünü olarak ortaya çıkan savunma dışı havacılık sanayinin 273 milyon dolarlık ihracat performansı da dahil edildiğinde toplam 'savunma ve havacılık ihracatı' 1 milyar 90 milyon dolara ulaştı.

YÜRÜRLÜKTEKİ PROJE SAYISI 288

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın iş yükü özellikle 2004 yılından itibaren sürekli artarken 2011 yılı sonu itibariyle yürürlükteki proje sayısı 288'e, yönetilen bütçe ise (sözleşmeye bağlanmış proje bedelleri toplamı) 27 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Bu projelerin yüzde 90'ı ise yerli sanayinin katılımıyla hayata geçirildi.

Savunma sanayi firmalarının özkaynaklarıyla gerçekleştirdikleri Ar-Ge yatırımları 221 milyon dolar, dış finansman dahil gerçekleştirdikleri toplam Ar-Ge harcamaları ise 672 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Geçen yıl gerçekleşen offset miktarı da 719 milyon dolar oldu.

İHRACATTA HEDEF 2 MİLYAR DOLAR

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, önümüzdeki 5 yıllık planlama dönemi sonunda toplam savunma ve havacılık sektör cirosunun 8 milyar dolara, toplam savunma ve havacılık sektör ihracatının ise 2 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini bildirdi.

Türkiye'nin küresel öneminin artan bir ülke olduğunu ifade eden Bayar, dış tehditlerin yanısıra, tehditlerde çeşitlenme paralelinde iç güvenlik ihtiyaçlarının da artığını kaydetti. Bayar, güçlü bir yurt savunmasının yanısıra, savunma sanayinin uluslararası rekabette yer alabilmesinin ancak teknolojik gelişmelere ayak uydurmak ve ileri teknoloji alanlarına hakim olmakla mümkün olabileceğini belirtti.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
  8 + 3 = ? İşlemin sonucunuz yazınız.
 
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Köşe Yazarları
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Gazeteci.TV
© Copyright 2013 Gazeteci.tv. Tüm hakları saklıdır. Bu site Copyright Gazeteci.tv haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi