Üç vekil istifa eder ara seçime gidilir

28 Haziran 2011, 09:06

YSK'nın vetosuyla kilitlenen siyasete AK Parti'den 'Hakkari' formülü! Grup Başkanvekili Elitaş, 'Anayasa ve Terörle Mücadele Yasası değişse bile yapılacak şudur: Hakkari'deki üç vekil istifa eder, Dicle oradan aday olur ve seçilir' dedi

 

AK Parti, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından Diyarbakır'dan seçildikten sonra vekilliği düşürülen Hatip Dicle için 'Hakkari formülü' üzerinde duruyor. Buna göre, kentteki vekilliklerin tamamını alan BDP'nin Hakkari'deki üç milletvekilinin de istifa ettirilip, ara seçime gidilmesi gündemde. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, konuyla ilgili şunları söyledi: 
- Terörle Mücadele Kanunu'nda yapılacak değişikliğin ardından milletvekili seçilme yeterliliğini düzenleyen Anayasa'nın 76. maddesi değiştirilir. Ardından Diyarbakır vekilleri değil, Hakkari'daki üç vekil istifa ettirilir ve Dicle oradan seçilir.
- BDP'nin Anayasa Mahkemesi'ne başvurusundan sonuç çıkmaz. YSK, kesin seçim sonuçlarını açıklayıncaya kadar yetkili. Uygun görmediği ismin vekilliğini düşürebilir. Bu parlamentodan yetki gaspı değildir. Oya Eronat artık vekildir. 
- BDP, gerek Hatip Dicle, gerekse KCK'dan davalı diğer şahısların vekil olamayacağını biliyordu. Ama 'Şansımızı deneyelim' dediler. Kamuoyunda bilgisizlikten ortaya çıkan hassasiyetler de onların ekmeğine yağ sürdü. Şimdi şantajla 'Hakkımızı verin' diyorlar.'


Adaylığına engel durum hala mevcut
AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop da aynı seçeneği gündeme getirdi: 
Hakkari'deki vekillerin tamamı istifa ederse, Meclis de bu istifaları kabul ederse, o zaman bir ilin milletvekilliklerinin tamamı düşer. O zaman ilde 90 gün içinde yeni seçim yapılır. Böyle bir formülle çözüm bulunabilir. Dicle'nin adaylığına engel durum, anayasaya göre mevcudiyetini koruyor. Bunu değiştirmek lazım. Bunları müzakere edebilmek için muhatap lazım, herkesin Meclis'te bulunması lazım.


Meclis, YSK'nın kararını yok saysın
AK Parti'nin önerisine karşı çıkan BDP destekli bağımsızlardan Şırnak Milletvekili Hasip Kaplani ise görüşlerini Twitter'dan açıkladı: Diyarbakır'da halkın iradesine çözüm bulunmuyor. Diyarbakır'dan çıkan oylar yok sayılmak isteniyor. AKP, Diyarbakır'da çalıntı vekillik (Dicle yerine oy hesabına göre seçilen AKP'li Oya Eronat) kaptı. Hatip Dicle için BDP'den fazlasını istiyor. TBMM, YSK'nın kararını yok saysın ve Dicle'nin kaydını yapsın. Tutuklu vekiller önündeki engeller kaldırılsın.(Akşam)

Yorum YazGüncel kategorisindeki tüm haberler »

Bu habere henüz yorum yazılmamış. Yorum yazmak için tıklayınız...